Для чого потрібна промивка водопровідних мереж.

Підприємство яке постачає питну воду у місто, якщо поважає свого споживача, інколи припиняє подачу води і робить промивку та дезінфекцію водопровідних мереж . Звісно, використовуючи «якщо поважає» ми жартуємо. Насправді, планове припинення подачі  питної води це не примха підприємства, а його обов'язок.

Дезінфекція водопровідних мереж потрібна для попередження негативного впливу стану водопровідних мереж на якість води та для забезпечення надійного функціонування водопровідних та каналізаційних мереж.

Що таке промивка мереж й навіщо водоканал робить її двічі на рік?

Промивка - це знезараження та дезінфекція (водопровідних) мереж міста. Протягом півріччя  в них накопичуються осади та залишки від експлуатації технічних вузлів (іржа тощо), тому для профілактики і покращення якості води потрібно проводити промивку. Її основна мета - попередження негативного впливу стану водопровідних мереж на якість води. Водночас, для забезпечення протягом року надійного функціонування водопровідних та каналізаційних мереж, відбудеться виконання великої кількості ремонтних робіт та заміна запірно-регулюючої арматури. Такі ремонтні роботи неможливо виконати без зупинки водопостачання міста.

В ніч з суботи на неділю вода подекуди з'являтиметься , але нею користуватися не можна , вона технічна , з підвищеним вмістом хлору. В неділю з 1200 год. буде відновлено подачу води і вже гарної  якості, якою можна користуватися без побоювань.

Часто виникає питання, чому промивку мереж проводять саме в вихідні дні ? Вихідні дні вибрані для того , щоб не паралізувати роботу підприємств та соціальних об'єктів.

Як відбувається процес промивки ?

Перед тим як почати промивку відключаються насоси , які подають воду в місто . Після цього відкриваються випуски по місту , де стоять засувки для випуску води , щоб звільнити трубопроводи від води . Потім з водоочисних споруд подається хлорована вода у центральні мережі . Тобто , випустивши чисту воду з мереж їх заповнюють хлорованою водою. У міських трубах вона стоятиме протягом 2-х діб . В цей час відбувається дезінфекція водопровідних мереж: дезінфікуючий розчин роз'їдає осад, який накопичився у водопровідній мережі, та знищує збудників інфекційних захворювань. Далі, по черзі, починають відкривати засувки для спуску води з високим вмістом хлору . Спочатку в одному районі… Від цього вода починає колихатися і текти протягом години в ту частину міста, де відкрили випуски. Після цього спуск закривається і відкривається інший. Відповідно вода змінює напрям і тече вже в іншу частину міста. Таким чином, переганяючи воду по водопроводах, прочищаються мережі . Поступово високохлорована вода починає виходити з труб. Коли закінчено спуск високохлорованої води, у міський трубопровід подається вже чиста вода. Високохлорована вода , якою здійснювалася очистка, повністю зливається з міського водопроводу. Такий процес займає 1-2 доби.

Іноді споживачі скаржаться на погіршення якості води після промивки. В чому може бути причина?

1.Потрапляння в воду іржі. На мережах перед будинками стоять різні технічні засоби: пожежні гідранти, засувки, які з часом ржавіють. Вода під час промивки може їх збурити, а відповідно іржа піде у мережі. Щоб позбутися цієї проблеми необхідно просто спустити воду.

2.Старі внутрішні мережі в будинках. Аналогічна ситуація. Мережі ржавіють і засмічуються. Під час промивки відбувається очищення наслідків ржавіння. їх потрапляння у крани споживачів можливе,  якщо недостатньо спущено воду.

3.Так звані тупикові мережі. Постараюся пояснити... Більшість мереж по місту є закільцьовані, тобто вода постійно рухається. Проте, за Радянською Союзу до деяких будинків проводили відгалуження, які не мають кільцевого з'єднання з основними мережами. Відповідно, в таких місцях вода не циркулює. В таких ситуаціях воду теж необхідно просто спустити, проте, в більших кількостях. Тому, переважно, на такі випадки виїжджає наша бригада і зливає воду з мережі через
випуски і технічні засоби.  

4.Пориви на мережах. Підприємство намагається реагувати превентивно, тобто заздалегідь здійснювати ремонти на критичних мережах.

Зараз більшість споживачів мають лічильники, і з метою економії ніхто не зливає воду. Саме тому виникають подібні ситуації. Наші бригади максимально намагаються зменшити їх кількість, спускаючи воду через випуски. Але. навіть попри це, певний відсоток забруднень залишиться у внутрішніх мережах споживача. Цього  уникнути неможливо.

Згідно правил технічної експлуатації систем водопостачання, дезінфекція і промивка водопровідних мереж проводиться до зовнішнього зрізу будинків, але у більшості будинків заміна труб не проводилась з моменту будівництва (за обслуговування внутрішньо будинкових мереж, відповідає управитель – ЖЕК або ОСББ), тому для поліпшення якості води після закінчення промивки водопровідних мереж міста та для промивки внутрішньо-будинкових мереж необхідно почергово відкривати крани у мийках, раковинах і ваннах.